30 of the Punniest آزمون neo Puns You Can Find

تست نئو که بر اساس مدل 5 عامل بزرگ شخصیت (Big Five) طراحی شده است یکی از معتبرترین و بهترین آزمون های روانی حال حاضر در دنیا می باشد. این تست به واسطه سادگی و جامعیتی که دارد کابرد گسترده ای در زمینه های مختلف پیدا کرده است. در این مطلب می خواهیم درباره تست شخصیت شناسی نئو صحبت کنیم.

تاریخچه تست نئو

ایده تست نئو که تست شخصیت پنج عاملی یا BIG FIVE PERSONALITY TEST هم نامیده می شود توسط دو محقق آمریکایی به نام های ارنست توپز و ریموند کریستال در سال 1961 به منظور بررسی کاندیداهای شغلی مطرح شد. اما این ایده زیاد مورد توجه قرا نگرفت تا اینکه در اواسط دهه ۱۹۷۰، دو روان‌شناس به نام‌های پاول کوستا و رابرت مک‌کری تلاش کردند تا صفات گسترده موجود را در همه تست neo آنلاین افراد شناسایی کنند. در سال ۱۹۷۸، کوستا و مک‌کری، ۳ ویژگی را که احساس می‌کردند تقریبا در همه ثابت‌اند، شناسایی کردند. دو مورد اول، روان‌رنجوری (N) و برون‌گرایی (E) بودند. تجزیه‌وتحلیل دقیق بعدی، آنها را به ویژگی سوم رساند که آن را پذیرای تجربه بودن (O) نامیدند.

آنها توانستند طیف وسیعی از افراد را با استفاده از این ۳ ویژگی شخصیتی آزمایش کنند و پرسش‌نامه «فهرست روان‌رنجوری، برون‌گرایی و پذیرای تجربه بودن» یا به اختصار«NEO-I» را به وجود آورند.

این مطلب را هم از دست ندهید:

تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی

تست MBTI

تست استعدادیابی اوکانر

در تمام اوایل دهه ۱۹۸۰، با استفاده از اطلاعات حاصل از مطالعه بالتیمور، کوستا و مک‌کری دو ویژگی شخصیتی دیگر را شناسایی کردند که برای همه مصاحبه‌شوندگان وجود داشت. این دو ویژگی موافقت (A) و وظیفه شناسی (C) بود.

سپس این دو ویژگی به مدل موجود افزوده شد و نام آن را به‌عنوان تست شخصیت‌شناسی NEO تغییر کرد. این مدل در اوایل دهه ۱۹۹۰ تجدیدنظر شد تا زیرمجموعه‌های اضافی برای هریک از صفات را در بر گیرد. تا سال ۱۹۹۲، کوستا و مک‌کری نسخه‌ای از این تست با زیرمقیاس‌های اضافی برای عوامل اصلی منتشر کردند. و بر ای اساس «تست NEOتجدیدنظرشده» به آزمونNEO PI-R» » تبدیل شد.

در اواخر دهه ۱۹۹۰، تحقیقات مقدماتی نشان داد که این آزمایش می‌تواند با موفقیت برای کودکان ۱۰ساله استفاده شود، اما این آزمون به اصلاحات دقیقی نیاز دارد؛ بنابراین، کوستا و مک‌کری، ۴۸ سوال دیگر را به سؤالات تست نئو اضافه کردند. در اواسط دهه ۲۰۰۰، آنها مدلی را تهیه کردند که برای نوجوانان و بزرگ‌سالان کارآمد بود.

جدیدترین نسخه در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و NEO PI 3 نام داشت. این نسخه جدید، نسبت به نسخه‌های قدیمی خود، از خوانایی بهتری برخوردار است و واژه‌نامه اصطلاحاتی دارد که به افراد کم‌‌سن‌وسال‌تر در درک آزمون کمک می‌کند. همچنین این نسخه برای استفاده افراد ۱۰ سال به بالا و افراد مبتلا به اختلال یادگیری مناسب است. این نسخه، همان مدلی است که کارفرمایان و پزشکان بالینی که به‌دنبال ارزیابی شخصیت هستند، در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند.

کوستا و مک‌کری هم‌زمان با توسعه نسخه سوم تست نئو فرم بلند یعنی NEO PI-R را تولید کردند. این نسخه به‌عنوان NEO- FFI شناخته می‌شود و FFI مخفف «۵ فاکتور موجودی» است. همچنین این تست دوباره اصلاح شد و به NEO FFI- R تغییر نام پیدا کرد.

آنها بعدها متوجه شدند که صفات اصلی N، E و O را به‌راحتی می‌توان با صفات جدید C و A ترکیب کرد و کلمه اوشن (OCEAN)، به‌معنای «اقیانوس» را ایجاد کرد؛گه‌گاه از این آزمون به‌صورت غیررسمی، به‌عنوان تست OCEAN نیز یاد می‌شود.

تست NEO PIR چه مواردی را شامل می شود؟

image

در NEO PIR دو تست وجود دارد؛ آزمون اول، خودگزارش‌گری( فرم S) و سپس آزمون ثانویه است که ناظر انجامش می‌دهد (فرم R) .

هر دو فرم، ۲۴۰ توصیف رفتاری دارند که از افراد خواسته می‌شود تا بر اساس میزان موافق یا مخالف‌ بودن با اظهارات ارائه‌شده، بین ۱ تا ۵، به هر مورد امتیاز بدهند. تست NEO FFI کوتاه‌تر است و فقط ۶۰ توصیف رفتاری دارد.

تکمیل نسخه کامل این تست نئو حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد، اما NEO FFI حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. هر دوی این آزمون‌ها به‌صورت کاغذی و آنلاین در دسترس هستند.

تست نئو

کاربرد تست نئو (NEO)

به طور کلی هدف تست نئو بررسی ویژگی های سالم شخصیت است و در مشاوره قبل از ازدواج، استخدام، خود شناسی و شناخت نقاط ضعف و قوت خود، رشد