What's Holding Back the مراحل خیاطی Industry?

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع” انواع مراحل خیاطی چیست؟ ” بپردازیم ، آموزش کامل خیاطی دارای مراحل مختلفی است که برای یاد گیری آن باید آموزش های لازم را ببینید همچنین دارای روش های زیادی است که در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم. اما ابتدا بیایید ببینیم اصلا خیاطی چیست؟!

خیاطی چیست؟

اگر به پارچه و مد و لباس علاقه زیادی داشته و فرد منظم و دقیقی هستید، این شغل مناسب شماست. خیاطی هنر و حرفه دوخت انواع لباس، پرده و … است. خیاط فردی است که بر اساس سفارشات مشتریان به دوخت انواع لباس، پرده و … می پردازد. برخی از خیاط ها به صورت فردی و برخی در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس، همراه گروهی از خیاط ها کار می کنند.

image

هنر خیاطی در بسیاری موارد با هنرهای دیگر مانند بافتني، رودوزي، تكه دوزي، قلاب بافي، سنگ دوزي، مرواريد دوزي و … در ارتباط است و خیاط در دوخت سفارشات خود از آنها استفاده می کند.

خیاط باید انواع پارچه را شناخته و در دوخت و دوز مهارت داشته باشد. همچنین داشتن خلاقیت و مهارت در طراحی برای این شغل لازم است. در کنار همه این ها شاید بتوان داشتن تجربه را مهم ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی دانست. هرچه خیاط تجربه بیشتری داشته باشد، در کارش موفق تر خواهد بود. برای ورود به این شغل می توانید آموزش رسمی دیده و مدرک معتبر دریافت کنید و یا اینکه از راه کارآموزی و کار با یک استاد کار در این شغل ماهر شوید.

ساعت کار خیاط معمولا به صورت تمام وقت است. البته برای برخی سفارشات و در برخی زمان های سال مانند اعیاد، ساعات کاری او بیشتر و فشرده تر خواهد شد. به طوری که گاهی در شب ها و روز های تعطیل نیز مجبور به انجام کار می شود. البته برخی از خیاط ها به خصوص خانم های خیاط، به صورت پاره وقت به این کار مشغول هستند. محل کار خیاط در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس می باشد.

چگونه به یک خیاط کامل تبدیل شویم

همانطور که گفته شد برای اینکه بتوانیم انواع لباس ها، پرده ها و… را بدوزیم باید توانمندی های مختلفی کسب کنیم. برای کسب این توانمندی ها لازم است در دوره های خیاطی شرکت کنیم.

شاید برای شما سوال باشد که دوره کامل خیاطی چند ماه است؟ این موضوع بستگی به این دارد که منظور شما از دوره کامل خیاطی چیست. دوره هایی مثل نازک دوزی و ضخیم دوزی بین 6 تا 9 ماه زمان می‌برند. دوره های دیگر نیز هریک طی یک الی دو ترم آموزش داده می‌شوند. بنابراین اگر سوال شما این است که مجموع تمام این دوره ها چه مدت زمان میبرد، باید بدانید یادگیری تمامی این حوزه ها به چندین سال آموزش نیاز دارد. شما برای شروع به کار با گذراندن تنها یکی از این دوره ها به صورت تخصصی می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

انواع دوره های خیاطی

در ادامه تعدای از کاربردی ترین و پرطرفدارترین های دوره خیاطی را می‌بینید.

نازک دوزی

نازک دوزی انواع دوره های خیاطی اولین دوره خیاطی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. خیاطی دارای دوره های مختلفی است، قبل از هر چیز باید در یک آموزشگاه ثبت نام کرده و مرحله نازک دوزی را شروع کنید. اگر برای شما نیز سوال است که دوره نازک دوزی چقدر زول می‌کشد، باید بدانید که این دوره تقریباً ۶ تا ۹ ماه طول می کشد.

بعد از گذراندن این مرحله خیاطی، مدیر آموزشگاه باید هنرجوها را به سازمان فنی و حرفه ای معرفی کند تا از آنها در دو مرحله آزمون بگیرند. در آزمون اول، امتحان کتبی سراسری که بر پایه کتاب های سازمان فنی و حرفه ای است برگزار می شود و همه هنرجویان آموزشگاه ها در آن حضور دارند. بعد از آزمون کتبی، یک امتحان عملی از هنرجوها گرفته می شود، در این امتحان هنرجو باید تمام لوازم خیاطی مانند: چرخ خیاطی و لوازم مورد نیاز دیگر به همراه داشته باشد و بتواند مدلی را که در آزمون مشخص می شود دوخته و ارائه دهد تا نمره قبولی کسب کند.

ضخیم دوزی

در این مرحله خیاطی، هنرجو آموزش می بیند که بر اساس الگو هایی که آموزش می بیند، انواع پارچه های پاییزی و زمستانی را بدوزد.

لباس شب و لباس عروس

در این مرحله خیاطی، دوخت های تزیینی و انواع تکنیک های مربوط به دوخت لباس های مجلسی آموزش داده می شود، هنرجو باید مهارت زیادی داشته باشد تا بتواند لباس